Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalıdır?

Yatırım yapmak isteyenlerin aklındaki en önemli soru bu yatırımı nasıl ve nereye yapmaları gerektiğidir. Yatırım konusunda geçmişten beri büyüklerimizin yaptığı en güvenilir yöntem altın biriktirmektir.

Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Altın yatırımı iki türlü yapılır.

Bu yatırımlar:

  • Piyasadaki kuyumculardan fiziki bir şekilde alarak
  • Banka üzerinde altın hesabı açarak yatırımı oraya yapmak

Şeklindedir. Saklama olanağınıza göre ve kendinizi nasıl iyi hissedeceğinize göre uygun olan yöntemi seçebilirsiniz.

Hangi Altın Alınmalıdır?

Fiziki altın yatırımlarınızda imkan varsa kapalı çarşıdan imkan yoksa da bulunduğunuz ildeki güvenilir bir kuyumcudan kendi gelirinize göre çeşitli özellikteki altınları satın alabilirsiniz.

  • 1 gramlık
  • 2.5 gramlık
  • 5 gramlık
  • 10 gramlık
  • 20 gramlık
  • 50 gramlık
  • 100 gramlık

Gram altınlardan bütçenize uygun olanı seçebilirsiniz. Biriktirebildiğiniz para arttıkça altınınızın gramını da artırabilişiniz. Bununla birlikte şayet bütçeniz satın almanıza izin veriyor ise cumhuriyet altını da size kar ettirecektir.

Hem yatırım yapayım her de kolumda dursun diyenlerdenseniz eğer altın yatırımınızı bilezik şeklinde yapabilirsiniz. Bilezik alımlarınızda üzerindeki işlemelerinin minimum düzeyde olmasına dikkat etmekte fayda vardır.

Yatırımda Altın Hesabı Mı Fiziksel Hesap Mı?

Banka üzerinde bir altın hesabı açıldığı takdirde insanlar paralarını otomatik olarak bu hesaba aktarabiliyor fakat bu hesabın bir garantisi olduğunu söylemek güç. Fiziki altındaki değer artışına bakarsak da altını fiziksel bir şekilde saklamanın çok daha karlı olduğunu söyleyebiliriz. Ekonomik kriz dönemlerinde fiziki altın birikimleri tabi ki daha güvenli bir yatırım olacaktır.

Altın Yatırımlarımızı Nasıl Saklamalıyız?

Büyük zorluklarda biriktirdiğimiz altınların nasıl korunması gerektiği tabi ki bir endişe konusu. Ülkemizde gerçekleşen doğal afetler bizlerin can ve mal kaybına beraberinde birikimlerimizin de heba olmasına sebep olmaktadır. Devlet bir süre yatırımları ekonomiye kazandırma ve bankaya yatırma üzerine çağrı yaptı

 Gündeme gelen deprem riskleri ile uzmanlar altın saklamada gelenekçi yönteme dönmeye çağrı yapıyor. Riskleri azaltmak için dağıtmak en mantıklı hamle olacaktır. Altınların bir kısmını bilezik şeklinde üzerimizde bir kısmını evimizde saklayarak yapmamız riski minimuma indirmemizi sağlayacaktır.