Organik Tarım Kredisi Özellikleri

Organik Tarım Kredisi Özellikleri

Birçok banka tarafından verilebilen tarım kredisinin özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Küçükbaş hayvancılık, büyükbaş, kanatlı hayvan, arı yetiştiriciliğiyle uğraşmada, muz yetiştiriciliği gibi alanlarda kullanılabilir.
  • Kültür mantarlarının üretim aşamasında kullanılabilir.
  • İsteyen kişiler yatırım kredisi şeklinde kullanabilir.
  • Tarım kredisinden yararlanan kişiler işletmeyle uyumlu olmak şartıyla üretimde ihtiyaç duyulan her türlü alet ve makine alımında bu krediyi kullanabilir.
  • Gübre alımı ve ilaç giderleri için tarım kredisinden yararlanılabilir.

Tarım Kredisi Nedir?

Tarım kredisi, tarımla ilgilenen çiftçilerin işlerini daha kolay hale getirmek amacıyla ve insanların tarım alanlarına girmesini sağlamak amacıyla verilen bir kredi türüdür. Günümüzde birçok banka tarafından uygun vade seçenekleriyle tarım kredisi verilebilmektedir. Çiftçilerin durumuna göre kredi durumu belirlenir. Çiftçilerin ülke ekonomisine daha fazla katkı sunması için bu kredi verilir. Bu kredi doğrultusunda kişiler kendi alanlarını daha fazla genişletebilir ve daha fazla ihracat yapabilir.

Tarım Kredisi Nereden Alınır?

Tarım kredisini birçok banka verebilir. Günümüzde tarım kredi kooperatifleri ve ziraat bankası gibi bankalar bu krediyi sağlayabilmektedir. Tarım kredi kooperatifleri, krediye ihtiyaç duyan çiftçilere uzun vadeli tarım kredisi imkanları sunmaktadır. Vadenin yanı sıra uygun faiz oranlarıyla tarım kredisi verilebiliyor. Özel ve devlet destekli kredi çeşitleri birçok banka tarafından verilebilmektedir. Çiftçiler genellikle tarım kredi kooperatiflerine talep vermektedir. Bunun yanı sıra uygun faiz oranlarını veren bankalar tarafından tarım kredisi alınabilir. Tarım kredisini almak isteyen kişilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekir. Bu krediyi almak isteyen kişilerin en az 5 yıl süreyle tarımla uğraşmış olması gerekmektedir. Ayrıca 5 yılın ardından 3 yıl daha tarımla uğraşacağı kesin olan kişilere bu kredi verilmektedir. Tarımsal faaliyetlerin üretime dayalı olması gerekir. Üretime dayalı olmayan faaliyetler için kişiler bireysel kredilerden yararlanabilir. Bu krediden yararlanabilmek için kişilerin çiftçilik belgesine sahip olması gerekmektedir. Tarım ve orman bakanlığı tarafından alınabilen bir belgedir. Ayrıca bu krediyi alabilmek için kişilerin kooperatif kaydının ücretlerinin verilmiş olması gerekiyor. Bu tarz şartların yanı sıra tarım kredisi veren bankalarda daha az kriterler yer alır.