Öğrenci Banka Kredisi Alabilir Mi?

Bankalar yalnızca çalışan kişilere kredi vermez. Bununla birlikte öğrencilerin yararlanabileceği birçok kredi çeşidi bulunmaktadır. Çalışan kişilerin öğrencilere göre kredi alma oranı daha yüksektir. Ancak öğrenciler belli şartlar altında banka kredisi alabilir. Özellikle üniversite öğrencileri için sunulan banka kredileri mevcuttur. Öğrenciler kendi masraflarını karşılamak için banka kredisine ihtiyaç duyabiliyor. Her bankanın uyguladığı kredi verme politikası farklı olabilir. Ancak genel olarak aynı düşünce mevcuttur. Çalışmayan öğrencilerin kredi alabilmesi çok zordur. Özellikle henüz SGK kaydı olmayan öğrencilere bankalar kredi vermemektedir. 18 yaşını dolduran, öğrenci olan, kira geliri olan veya üzerine bir mülk varsa, ailenizden biriniz size kefil olabilirse banka kredisini almanız mümkündür. Bunun için minimum tutarlarda banka kredisine başvurmak mümkündür.

Çalışan Öğrenciler Nasıl Kredi Alabilir?

Çalışan öğrencilerin kredi alabilmesi için gelir beyanında bulunması gerekmektedir. Bunun için en az 3 ay öncesinden başlatılmış bir sigorta kaydının bulunuyor olması gerekmektedir. Ayrıca yüksek kredi notu ve üzerinize bir ev bulunuyorsa ipotek karşılığında banka kredisi almanız mümkündür.

Öğrencilerin Kredi Alması için Şartlar Nelerdir?

Banka kredisini alabilmek için bankaların uygulamış olduğu politikalara göre hareket etmek gerekir. Her banka genel olarak şu şartları ister.

  • 18 yaşın üzerinde olunması,
  • Gelir belgesi,
  • Eğitime ilişkin belge

Gibi şartlar sunulmaktadır.

Öğrenciler Kredi Kartı Alabilir Mi?

Günümüzde birçok öğrenci kredi kartı alabilmek için bankaları kullanabilir. Bu konuda bankalar öğrencilere yönelik kredi kartı kampanyası düzenlemektedir. Kredi kartını alabilmek için öğrencilerin herhangi bir işte çalışmasına gerek yoktur. Öğrenci kredi kartını alabilmek için öğrenci olmak, 18 yaşın üzerinde olmak ve banka geçmişinde herhangi bir olumsuzluğun olmaması yeterlidir. Günümüzde özel ve kamu bankaların öğrencilere yönelik uygulamış olduğu kampanyalar bulunmaktadır. Öğrencilere sunulan kredi kartlarında genellikle limitler düşük olur. Ancak limitler kredi notu yükseldiğinde ve talep edildiğinde yükseltilebilir. Kredi ve kredi kartı başvuruları için öğrencilerin bizzat başvuru yapması gerekir. Bunun için şube yoluyla, çağrı merkezi yoluyla, mobil ve internet bankacılığı yoluyla başvuru yapılabilir.