Neden Trafik Sigortası Yaptırılmalıdır?

Trafik Sigortası Nedir?

Trafiğe çıkan araçların zorunlu olarak yaptırması gereken ve devlet denetiminde kontrol edilen bir sigorta çeşididir. Bu sigortalar yapıldığı taktirde araç kazası meydana geldiği zaman eğer kişi hatalıysa karşı tarafın maddi hasarını öder. Yani karşı tarafın aracının maddi hasarını veya bedenen oluşan hasarı trafik sigortası ödemektedir. Bu sigorta Karayolları Trafik Kanunu tarafından düzenlemelere tâbi tutulmuştur. Her yıl belirlenen şekilde ödemeler gerçekleştirirler ve kişinin kaza sonrasında maddi yükünün azalmasına neden olur.

Neden Trafik Sigortası Yaptırılmalıdır?

Trafik sigortası yaptırmak kişiye son derece faydalı özellikler içerir.

Şu durumlardan dolayı trafik sigortası yaptırılmalıdır:

  • Kaza anında karşı tarafın aracının maddi hasarlarının kolay şekilde karşılanması
  • Kazadan sonra kişilerde oluşan bedeni hasarların ve hastane maliyetlerinin karşılanması
  • Ani gelişen kazalarda ölüm gibi olumsuzluklar meydana geldiği durumlarda ölüm masraflarının karşılanması
  • Kazadan sonra şikayet durumlarında avukat ve mahkeme giderlerinin karşılanmasında
  • Tazminat işlemlerinin karşılanmasında

Trafik sigortası yaptırıldığı taktirde bu gibi nedenlerden dolayı kaza sonrası kişiye son derece kolaylıklar sağlanmaktadır.

Trafik Sigortası Zorunlu Mudur?

Trafik sigortası trafiğe çıkan bütün araçlar için mecburi ve yapılması gereken bir sigorta çeşididir. Karşı tarafa ve araç sahibinin karşılıklı maddi yükünü hafifletir.

Trafik Sigortası Yapılmadığı Takdirde Neler Olur?

Trafik sigortasının zorunlu yapılması gerektiği için yapılmadığı taktirde trafiğe çıkma söz konusu olamaz. Trafikte yakalanıldığı taktirde sigorta yoksa trafikten uzaklaştırılır ve maddi olarak ceza yazılır. Kullanılan araca el konulur ve araç bağlanabilir. Bu gibi olumsuzluklarla karşılaşmamak için zorunlu trafik sigortası yaptırılmalıdır.

Trafik Sigortası Ne Kadar Sürelerle Yapılmalıdır?

Trafik sigortası her senede bir yapılmalı ve tekrarlanmalıdır. Yenileme işlemleri gerçekleştirilmelidir. Yenileme işlemlerinin yapılmadığı durumlarda araçların trafiğe çıkmaları yasaklanmıştır.

Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası Var Mıdır? Cezası Varsa Ne Kadardır?

Trafik sigortasının yapılmadığı durumlarda polis tarafından çevrildiği zaman kişiye cezai işlem uygulanmaktadır. Bu cezai işlemin tutarı 132 TL olarak biliniyor. Bazı durumlarda ise bu ücret düşebilmektedir. Ceza erken ve zamanından önce ödendiği taktirde 132 TL den daha az ödeme imkanı sunulmaktadır.