Konut Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Konut Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Konut kredisi yapılandırması halihazırda ödenen ve kredinin kapatılmasıyla birlikte yeni faiz oranlarıyla açılabilen bir işlemdir. Yapılandırma işlemleri birçok kredi türü için kullanılabilir. Günümüzde konut kredisi ödemeleriyle alakalı yapılandırma yapabilmek mümkündür. Konut kredisi ödemesi için daha kolay şartlar oluşturulabilir. Yenilenen faiz oranlarıyla birlikte daha iyi bir kredi ödeme imkanını elinizde bulundurursunuz. Yapılandırma işlemlerini banka aracılığıyla yapmalısınız. Bankalar yapılandırma hizmeti sunduğu zaman en avantaj sağlayan bankayı seçebilirsiniz. Banka belirlendikten sonra şu belgelerle bankanın şubesine giderek başvuru yapabilirsiniz.

  • Gelir belgesi
  • Tapı fotokopisi
  • Kimlik kartı

Başvurularınız olumlu sonuçlanırsa kredi yapılandırma işlemleriniz onaylanmış sayılır. Eski bankanızdan kapama yazısı almanız gerekir. Kapama yazısıyla güncel borcunuzun ne durumda olduğu gösterilir. Kapama yazısını aldıktan sonra yeni anlaştığınız bankayla ekspertiz raporu çıkarılır. Bu raporun olumlu sonuçlanmasıyla birlikte kredi kullandırma aşamasına geçilmektedir. Yeni olan bankanın tapu görevlisiyle birlikte eve gelinerek 2.dereceden ipotek konulur. Kapama yazısında yer alan borçla birlikte yeni banka miktarı kadar kredi kullandırır. Bu şekilde konut kredisi yapılandırma işlemleri başarılı bir şekilde tamamlanır.

Konut Kredisi Yapılandırma İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Konut kredinizi yapılandırmadan önce faiz oranlarını dikkatli bir şekilde incelemeniz gerekmektedir. Faiz oranlarının daha öncesinden düşük olmasına dikkat ediniz. Aksi takdirde bulunduğunuz durumdan daha kötü bir duruma düşerek daha fazla ödeme yapmak durumunda kalabilirsiniz. Günümüzde azalan faiz miktarlarıyla birlikte bu durum pek mümkün değildir. Yeniden yapılandırmanın avantajlarından yararlanmak için bu duruma dikkat etmek gerekir. Ayrıca yapılandırma masrafı ve faiz oranları bankadan bankaya göre değişiklik göstermektedir. Bu konuda iyice bir araştırmak yapmak gerekir. En iyi avantajlı imkanları sunan bankalarla işlem yapmak daha iyi olacaktır. En avantajlı bankayı seçerken uyguladığı faiz oranına bakmak gerekir. Yapılandırma yaptığınız zaman daha önceden anlaşılan faiz oranı üzerinden bir hesaplama yapılmaz. Bu konuda araştırma yaparken bankaların uygulamış olduğu faiz oranı üzerinden konut kredisi hesaplama işlemlerini yapabilirsiniz. Bu sayede ne kadarlık bir avantajın olacağını daha net bir şekilde görebilirsiniz. Bankaların resmi sitelerinde hesaplama aracı bulunmaktadır.